O mnie

Dawno, dawno temu ukończyłem studia na wydziale BINoZ UMK w Toruniu. Tam zaraziłem się ornitologią – to straszna choroba ;) - od wielu lat jestem jej nosicielem. Niestety, codzienne obowiązki nie zawsze pozwalają mi na prowadzenie systematycznych obserwacji. Moja przygoda z ptakami to przede wszystkim obserwacje w terenie i robienie zdjęć, od pewnego czasu staram się zapisywać moje obserwacje na portalu ornitho.pl

Wielki ROK

Terminem „wielki rok”, oznacza próbę zaobserwowania jak największej liczby gatunków ptaków na określonym obszarze w ciągu roku kalendarzowego. To coraz bardziej popularne hobby, gromadzące coraz większą ilość ptakolubów. Jak wszystko, ma swoich zwolenników i przeciwników. Są osoby które robią to bardzo spokojnie oraz „zawodowcy”, którzy traktują to jak rywalizację. Ja wybrałem spokojną wersję, notuję obserwacje, staram się docierać do rzadkości ale nie zależy mi na rywalizacji i uzyskaniu najlepszego wyniku. ...

Moja lista gatunków

Obecnie na mojej liście jest 251 pozycji. Nie jest to za wiele, biorąc pod uwagę że na ziemi żyje około 10 tysięcy gatunków ptaków. Cóż, udało mi się zaobserwować jedynie 2.41% światowych gatunków, ale i tak miałem sporo zabawy. WSZYSTKIE zdjęcia na tej stronie sa mojego autorstwa - nie zawsze są bardzo ładne, często mają charakter dokumentalny.

1. alka

(Alca torda 150)

2. astryld falisty

(Estrilda astrild 475)

3. batalion

(Calidris pugnax 114)

4. bażant

(Phasianus colchicus 51)

5. bączek

(Ixobrychus minutus 207)

6. bąk

(Botaurus stellaris 206)

7. bernikla białolica

(Branta leucopsis 7)

8. bernikla obrożna

(Branta bernicla 6)

9. bernikla rdzawoszyja

(Branta ruficollis 8)

10. białorzytka

(Oenanthe oenanthe 390)

11. biegus krzywodzioby

(Calidris ferruginea 116)

12. biegus mały

(Calidris temminckii 117)

13. biegus rdzawy

(Calidris canutus 113)

14. biegus zmienny

(Calidris alpina 119)

15. bielaczek

(Mergellus albellus 25)

16. bielik

(Haliaeetus albicilla 243)

17. błotniak łąkowy

(Circus pygargus 238)

18. błotniak stawowy

(Circus aeruginosus 235)

19. błotniak zbożowy

(Circus cyaneus 236)

20. bocian biały

(Ciconia ciconia 203)

21. bocian czarny

(Ciconia nigra 202)

22. bogatka

(Parus major 311)

23. brodziec piskliwy

(Actitis hypoleucos 134)

24. brodziec pławny

(Tringa stagnatilis 143)

25. brodziec śniady

(Tringa erythropus 138)

26. brzegówka

(Riparia riparia 342)

27. brzęczka

(Locustella luscinioides 324)

28. chwastówka

(Cisticola juncidis 474)

29. cierniówka

(Sylvia communis 362)

30. cyraneczka

(Anas crecca 47)

31. cyranka

(Spatula querquedula 39)

32. czajka

(Vanellus vanellus 103)

33. czapla biała

(Ardea alba 213)

34. czapla nadobna

(Egretta garzetta 214)

35. czapla siwa

(Ardea cinerea 211)

36. czarnogłówka

(Poecile montanus 308)

37. czeczotka

(Acanthis flammea 439)

38. czernica

(Aythya fuligula 36)

39. czubatka

(Lophophanes cristatus 306)

40. czyż

(Spinus spinus 447)

41. derkacz

(Crex crex 77)

42. drozd obrożny

(Turdus torquatus 404)

43. dudek

(Upupa epops 262)

44. dymówka

(Hirundo rustica 341)

45. dzierlatka

(Galerida cristata 316)

46. dzięcioł czarny

(Dryocopus martius 266)

47. dzięcioł duży

(Dendrocopos major 269)

48. dzięcioł średni

(Dendrocoptes medius 267)

49. dzięcioł zielonosiwy

(Picus canus 264)

50. dzięcioł zielony

(Picus viridis 265)

51. dzięciołek

(Dryobates minor 268)

52. dziwonia

(Erythrina erythrina 432)

53. dzwoniec

(Chloris chloris 435)

54. edredon

(Somateria mollissima 18)

55. fulmar

(Fulmarus glacialis 197)

56. gajówka

(Sylvia borin 357)

57. gawron

(Corvus frugilegus 301)

58. gągoł

(Bucephala clangula 24)

59. gąsiorek

(Lanius collurio 289)

60. gęgawa

(Anser anser 10)

61. gęś białoczelna

(Anser albifrons 14)

62. gęś tundrowa

(Anser serrirostris 12)

63. gil

(Pyrrhula pyrrhula 434)

64. głowienka

(Aythya ferina 33)

65. głuptak

(Morus bassanus 217)

66. gołąb maderski

(Columbia trocaz 473)

67. gołąb miejski

(Columba livia forma urbana 64)

68. grubodziób

(Coccothraustes coccothraustes 431)

69. grzywacz

(Columba palumbus 66)

70. hełmiatka

(Netta rufina 32)

71. hełmiatka różowodzioba

(Netta peposaca 472)

72. jarzębatka

(Sylvia nisoria 358)

73. jaskółka rudawa

(Cecropis daurica 340)

74. jastrząb

(Accipiter gentilis 241)

75. jemiołuszka

(Bombycilla garrulus 365)

76. jer

(Fringilla montifringilla 430)

77. jerzyk

(Apus apus 74)

78. jerzyk jednobarwny

(Apus unicolor 471)

79. kamusznik

(Arenaria interpres 111)

80. kanarek

(Serinus canaria 470)

81. kania ruda

(Milvus milvus 244)

82. kapturka

(Sylvia atricapilla 356)

83. kawka

(Corvus monedula 300)

84. kazarka rdzawa

(Tadorna ferruginea 31)

85. kląskawka

(Saxicola rubicola 389)

86. kobuz

(Falco subbuteo 281)

87. kokoszka

(Gallinula chloropus 81)

88. kopciuszek

(Phoenicurus ochruros 385)

89. kormoran

(Phalacrocorax carbo 220)

90. kormoran czubaty

(Phalacrocorax aristotelis 219)

91. kormoran mały

(Microcarbo pygmeus 218)

92. kos

(Turdus merula 401)

93. kowalik

(Sitta europaea 366)

94. krakwa

(Mareca strepera 42)

95. krogulec

(Accipiter nisus 240)

96. kruk

(Corvus corax 302)

97. krwawodziób

(Tringa totanus 141)

98. krzyżówka

(Anas platyrhynchos 45)

99. kszyk

(Gallinago gallinago 131)

100. kukułka

(Cuculus canorus 75)

101. kulczyk

(Serinus serinus 446)

102. kulik wielki

(Numenius arquata 108)

103. kuropatwa

(Perdix perdix 52)

104. kwiczoł

(Turdus pilaris 403)

105. kwokacz

(Tringa nebularia 139)

106. lelek

(Caprimulgus europaeus 71)

107. lerka

(Lullula arborea 313)

108. lodówka

(Clangula hyemalis 16)

109. łabędź czarny

(Cygnus atratus 463)

110. łabędź krzykliwy

(Cygnus cygnus 5)

111. łabędź niemy

(Cygnus olor 3)

112. łęczak

(Tringa glareola 142)

113. łozówka

(Acrocephalus palustris 335)

114. łyska

(Fulica atra 82)

115. makolągwa

(Linaria cannabina 436)

116. mandarynka

(Aix galericulata 49)

117. markaczka

(Melanitta nigra 22)

118. maskonur

(Fratercula arctica 148)

119. mazurek

(Passer montanus 413)

120. mewa białogłowa

(Larus cachinnans 175)

121. mewa czarnogłowa

(Ichthyaetus melanocephalus 167)

122. mewa mała

(Hydrocoloeus minutus 163)

123. mewa romańska

(Larus michahellis 174)

124. mewa siodłata

(Larus marinus 179)

125. mewa siwa

(Larus canus 169)

126. mewa srebrzysta

(Larus argentatus 172)

127. mewa śródziemnomorska

(Ichthyaetus audouinii 166)

128. mewa trójpalczasta

(Rissa tridactyla 160)

129. mnicha

(Myiopsitta monachus 469)

130. modrak

(Monticola solitarius 468)

131. modraszka

(Cyanistes caeruleus 309)

132. muchołówka mała

(Ficedula parva 381)

133. muchołówka szara

(Muscicapa striata 374)

134. muchołówka żałobna

(Ficedula hypoleuca 382)

135. mysikrólik

(Regulus regulus 363)

136. myszołów

(Buteo buteo 247)

137. myszołów włochaty

(Buteo lagopus 246)

138. nur czarnoszyi

(Gavia arctica 191)

139. nur rdzawoszyi

(Gavia stellata 190)

140. nurnik

(Cepphus grylle 149)

141. nurogęś

(Mergus merganser 26)

142. nurzyk

(Uria aalge 153)

143. ogorzałka

(Aythya marila 37)

144. ohar

(Tadorna tadorna 30)

145. oknówka

(Delichon urbicum 339)

146. ortolan

(Emberiza hortulana 453)

147. orzechówka

(Nucifraga caryocatactes 299)

148. ostrygojad

(Haematopus ostralegus 89)

149. paszkot

(Turdus viscivorus 398)

150. pelikan kędzierzawy

(Pelecanus crispus 205)

151. pełzacz leśny

(Certhia familiaris 367)

152. pełzacz ogrodowy

(Certhia brachydactyla 368)

153. perkoz dwuczuby

(Podiceps cristatus 61)

154. perkoz rdzawoszyi

(Podiceps grisegena 60)

155. perkoz rogaty

(Podiceps auritus 62)

156. perkozek

(Tachybaptus ruficollis 59)

157. piaskowiec

(Calidris alba 118)

158. piecuszek

(Phylloscopus trochilus 349)

159. piegża

(Sylvia curruca 359)

160. pierwiosnek

(Phylloscopus collybita 351)

161. pleszka

(Phoenicurus phoenicurus 384)

162. pliszka cytrynowa

(Motacilla citreola 427)

163. pliszka górska

(Motacilla cinerea 426)

164. pliszka siwa

(Motacilla alba 428)

165. pliszka żółta

(Motacilla flava 425)

166. pluszcz

(Cinclus cinclus 373)

167. płaskonos

(Spatula clypeata 40)

168. płatkonóg płaskodzioby

(Phalaropus fulicarius 145)

169. podróżniczek

(Luscinia svecica 379)

170. pokląskwa

(Saxicola rubetra 387)

171. pokrzewka aksamitna

(Sylvia melanocephala 361)

172. pokrzywnica

(Prunella modularis 411)

173. potrzeszcz

(Emberiza calandra 451)

174. potrzos

(Emberiza schoeniclus 457)

175. pójdźka

(Athene noctua 252)

176. przepiórka

(Coturnix coturnix 50)

177. pustułka

(Falco tinnunculus 278)

178. puszczyk

(Strix aluco 257)

179. raniuszek

(Aegithalos caudatus 355)

180. remiz

(Remiz pendulinus 312)

181. rokitniczka

(Acrocephalus schoenobaenus 333)

182. rożeniec

(Anas acuta 46)

183. rudzik

(Erithacus rubecula 375)

184. rybitwa białoczelna

(Sternula albifrons 186)

185. rybitwa białoskrzydła

(Chlidonias leucopterus 189)

186. rybitwa białowąsa

(Chlidonias hybrida 187)

187. rybitwa czarna

(Chlidonias niger 188)

188. rybitwa czubata

(Thalasseus sandvicensis 182)

189. rybitwa rzeczna

(Sterna hirundo 184)

190. rybitwa wielkodzioba

(Hydroprogne caspia 181)

191. rybołów

(Pandion haliaetus 221)

192. rycyk

(Limosa limosa 110)

193. rzepołuch

(Linaria flavirostris 437)

194. samotnik

(Tringa ochropus 136)

195. sierpówka

(Streptopelia decaocto 69)

196. sieweczka obrożna

(Charadrius hiaticula 97)

197. sieweczka rzeczna

(Charadrius dubius 98)

198. siewka złota

(Pluvialis apricaria 93)

199. siewnica

(Pluvialis squatarola 92)

200. sikora uboga

(Poecile palustris 307)

201. skowronek

(Alauda arvensis 315)

202. słowik rdzawy

(Luscinia megarhynchos 377)

203. słowik szary

(Luscinia luscinia 378)

204. sokół wędrowny

(Falco peregrinus 285)

205. sosnówka

(Periparus ater 305)

206. sowa jarzębata

(Surnia ulula 250)

207. sójka

(Garrulus glandarius 297)

208. sroka

(Pica pica 298)

209. srokosz

(Lanius excubitor 293)

210. strumieniówka

(Locustella fluviatilis 325)

211. strzyżyk

(Troglodytes troglodytes 370)

212. szablodziób

(Recurvirostra avosetta 91)

213. szczudłak

(Himantopus himantopus 90)

214. szczygieł

(Carduelis carduelis 444)

215. szlachar

(Mergus serrator 27)

216. szpak

(Sturnus vulgaris 371)

217. ślepowron

(Nycticorax nycticorax 208)

218. śmieszka

(Chroicocephalus ridibundus 162)

219. śnieguła

(Plectrophenax nivalis 449)

220. śpiewak

(Turdus philomelos 399)

221. świergotek drzewny

(Anthus trivialis 416)

222. świergotek kanaryjski

(Corydalla berthelotii 467)

223. świergotek łąkowy

(Anthus pratensis 419)

224. świergotek nadmorski

(Anthus petrosus 421)

225. świerszczak

(Locustella naevia 326)

226. świstun

(Mareca penelope 43)

227. świstunka leśna

(Phylloscopus sibilatrix 344)

228. trzciniak

(Acrocephalus arundinaceus 338)

229. trzcinniczek

(Acrocephalus scirpaceus 336)

230. trzmielojad

(Pernis apivorus 223)

231. trznadel

(Emberiza citrinella 455)

232. uhla

(Melanitta fusca 20)

233. uszatka

(Asio otus 255)

234. uszatka błotna

(Asio flammeus 256)

235. warzęcha

(Platalea leucorodia 215)

236. wąsatka

(Panurus biarmicus 322)

237. wierzbówka

(Cettia cetti 466)

238. wilga

(Oriolus oriolus 288)

239. wodniczka

(Acrocephalus paludicola 331)

240. wrona siwa

(Corvus cornix 304)

241. wróbel

(Passer domesticus 412)

242. wróbel śródziemnomorski

(Passer hispaniolensis 465)

243. zaganiacz

(Hippolais icterina 330)

244. zausznik

(Podiceps nigricollis 63)

245. zielonka

(Zapornia parva 79)

246. zięba

(Fringilla coelebs 429)

247. zimorodek

(Alcedo atthis 275)

248. zniczek

(Regulus ignicapilla 364)

249. zniczek maderski

(Regulus madeirensis 464)

250. żołna

(Merops apiaster 273)

251. żuraw

(Grus grus 84)